Aktywność fizyczna w upały - czy woda wystarczy? Porady specjalistów!

Zmusić się do aktywności fizycznej w upały nie jest łatwo. Gdyby w grę wchodziły pojedyncze dni, moglibyśmy zrezygnować z treningów. Jednak nie ma lekko. Wysokie temperatury wciąż się utrzymują, a ćwiczyć trzeba. Róbmy to z głową i z troską jeszcze większą niż zwykle dbajmy o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dołącz do nas na Facebooku

Dlaczego podczas wysiłku woda jest ciężej przyswajana przez organizm? Dlaczego odwodnienie źle wpływa na wydolność fizyczną? Dlaczego picie popularnych wód mineralnych nie sprzyja dobremu nawodnieniu zawodnika? To pytania, które nurtują wielu naszych czytelników. Dlatego zwróciliśmy się o pomoc do specjalisty. Trener osobisty Michał Ficoń z klubu fitness Platinum wyjaśnia, jak zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu podczas większego wysiłku fizycznego.

- Picie zwykłej wody nie rekompensuje utraty soli, których pozbywamy się wraz z potem i moczem. Woda jest napojem hipotonicznym, zawierającym mniej minerałów takich jak sód, potas czy chlor. Posiada niższe ciśnienie osmotyczne niż płyny ustrojowe - wyjaśnia trener i namawia do tego, by przy większym i dłuższym wysiłku fizycznym sięgać po izotoniki - Napoje izotoniczne mają ciśnienie osmotyczne, stężenie elektrolitów najbardziej zbliżone do osocza, napój hipertoniczny 290-300mOsm/l. W litrze potu tracimy około 1-4g sodu, uboczny efekt to brak pragnienia - dodaje.

Właściwe nawodnienie sprzyja:

- przeciwdziała zmniejszaniu objętości krwi

- ogranicza wzrost temperatury ciała

- opóźnia wystąpienie objawów zmęczenia

- wysoka intensywność pracy podczas wysiłku

Trzeba wybierać z głową

Aby nasz trening nie poszedł na marne, należy wybierać z głową. Na rynku jest sporo napojów, które tak naprawdę nie wiele pomogą poza tym, że dadzą nam sporą dawkę cukru, którego nie potrzebujemy. Na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu? Na skład i proporcje.

- Woda z dodatkiem sodu zwiększa wytrzymałość, dodatek cukrów na poziomie 6% pozwala na szybsze wchłanianie napoju. Utrata płynów powoduje istotny spadek objętości osocza, mniejszy strumień krążącej krwi powoduje ograniczenie dostaw tlenu i glukozy do komórek - mówi trener. A to oznacza:

- wzrost bicia serca (podniesienie tętna HR) celem wyrównania niedoborów

- zwiększone wytwarzanie szkodliwych produktów przemiany materii

- w mięśniach narasta dług tlenowy i zakwaszenie

- podnosi się temperatura ciała

- Wszystkie te procesy fizjologiczne powodują szybsze zmęczenie organizmu, osłabienie pojawia się gdy ubytek wody wynosi 2% masy ciała, objętość osocza u wybitnych sportowców jest o 20-30% większa niż u przeciętnego człowieka - mówi Michał Ficoń.

O odwodnieniu świadczy:

- utrata masy ciała po wysiłku od 1,5-2kg

- barwa moczu, ciemna oznacza odwodnienie, jasny kolor dobry poziom nawodnienia

- nagłe osłabienie i spadek wydajności podczas wysiłku

Więcej o:
Copyright © Agora SA