Teraz możesz jeść tanio i zdrowo!

"Zdrowie odżywianie się jest drogie" - słyszymy na każdym kroku. Rzeczywiście, dobrej jakości produkty często do tanich nie należą. Jednak najbliższe miesiące to słaby okres na tego typu wymówki. Co jeść, by było zdrowo i za przystępną cenę? Podpowiadamy!

Dołącz do nas na Facebooku

Mamy piękną wiosnę, zaraz rozpocznie się kalendarzowe lato. Najbliższe miesiące to idealny czas na to, by zmienić dietę na nieco lżejszą, bogatą w błonnik i witaminy, a tym samym nie obciążać za mocno portfela. Jak to zrobić? Przede wszystkim włączyć do codziennego jadłospisu więcej warzyw i owoców. Z tymi drugimi należy być nieco bardziej ostrożnym, ale - jedzone z umiarem - przyniosą same korzyści!

Warzywa dają spore pole do popisu

Najwięcej świeżych warzyw będziemy mieć późnym latem i wczesną jesienią, wtedy też spadną ich ceny. Jednak już teraz wybór jest całkiem spory. Warto wybrać się na sprawdzony bazar, targ czy sklep i odświeżyć zawartość lodówki.

Warzywa zawierają błonnik, przeciwutleniacze oraz witaminy i minerały. Wszystko zależy od tego, czy sięgniemy po paprykę, pomidora lub brokuły.

Na co dzień powinniśmy zadbać o to, by w naszej diecie pojawiło się jak najwięcej "zielonego". To świetny czas na to, by jeść szpinak. Świeży jest świetnym dodatkiem do omletów, może służyć jako baza dla rozmaitych sałat również jako farsz do razowych naleśników. Gotowany lub z patelni będzie doskonałym dodatkiem do mięsa, owoców morza oraz ryb. Krem ze szpinaku to również świetna opcja.

Na wiele ciekawych i lekkich sposobów można również przygotować brokuły, cukinię, bakłażany, szparagi. Oprócz tego, że same w sobie świetnie smakują, można je dodawać do sałat, robić z nich kremy, czy nawet przygotowywać na grilla.

Owoce zamiast deseru

Wiadomo, owoców nie można jeść bezkarnie, ponieważ oprócz cennych witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i błonnika, zawierają spore ilości cukru. Jednak latem grzechem byłoby z nich całkowicie rezygnować.

W ciepłe miesiące postaw na cytrusy oraz owoce jagodowe. W twojej diecie nie powinno zabraknąć grejpfrutów, cytryny, malin, truskawek, jagód, borówki amerykańskiej, jeżyn. Najlepiej sięgać po nie rano (np. dorzucać do owsianki czy własnej produkcji musli) albo tuż po treningu.

Soki i koktajle

Latem i jesienią również warto pić soki i koktajle warzywne oraz owocowe. Te pierwsze będą mniejszym ryzykiem dla twojej sylwetki, jednak jeśli nie posypiesz truskawek w blenderze cukrem i sięgniesz po kefir lub jogurt naturalny, a nie śmietanę czy mleko, to tego typu napój nie będzie grzechem. Możesz nawet dosypać kilka łyżeczek płatków owsianych lub otrębów i dostaniesz idealne śniadanie.

Warto pamiętać o sokach i koktajlach warzywnych. Mają sporo witamin i dużo mniej cukru, a jeśli dobrze pokombinujesz, to będą bardzo smaczne!

Więcej o:
Copyright © Agora SA