PowerBall - niezastąpiony w treningu rąk i nadgarstków

Powstał w USA, a pierwszy raz wykorzystało go NASA do ćwiczeń astronautów w stanie nieważkości. PowerBall wielkością przypomina piłkę do beseballu, lecz trening z jego udziałem wydatnie zwiększa siłę dłoni, nadgarstków i ramion.

W przestrzeni kosmicznej wszelkie obiekty nic nie ważą, co m.in. szybko odbija się na kondycji astronautów. Poszukiwania skutecznej metody treningu w stanie nieważkości zaowocowały powstaniem sprytnego urządzenia o nazwie PowerBall. Wygląda niepozornie (jego średnica wynosi ok. 7 cm, a waga - ok. 280 g), ale pozwala uzyskać zdumiewające efekty treningowe!

Jak to działa?

W PowerBall wykorzystano siłę odśrodkową. Urządzenie wyposażono w kulisty rdzeń, tzw. rotor, wewnątrz którego umieszczono obciążnik o wadze ok. 200 g. By "wystartować", rdzeń owija się sznurem startowym, za który nastepnie mocno się pociąga - to nadaje rotorowi wstępną prędkość obrotową. Podobnie uruchamia się silniki małych kosiarek do trawników, te jednak uzyskują potem energię spalając wlane do nich paliwo. PowerBall nie ma silnika ani baterii - całą energię czerpie z mięśni używające go osoby!

Twórcy strony www.powerball-poland.com piszą, że zasadę działania tego urządzenia najłatwiej zrozumieć, wyobrażając sobie szklankę wody z wrzucona do niej kostką lodu. Gdy weźmiesz szklankę do ręki i zaczniesz poruszać nią po okręgu, kostka lodu zacznie wirować - tym szybciej, im energiczniej będziesz poruszać szklanką. Na takiej właśnie zasadzie działa PowerBall. Jego zewnętrzny element jest "szklanką", a rdzeń i obciążnik grają role "wody" oraz "kostki lodu". Ćwiczenie polega na nadaniu rdzeniowi PowerBalla dużej prędkości obrotowej szybkimi ruchami ręki i podtrzymywaniu tych obrotów nieznacznymi, choć wymagającymi sporego wysiłku ruchami nadgarstka. Siła, jaką trzeba w to włożyć, rośnie wraz z prędkością obrotów rdzenia urządzenia.

Korzyści?

Ćwiczenia z PowerBallem mogą być bardzo przydatne - jako trening wspomagający - w bardzo wielu dziedzinach sportowych, w których liczy się mocny uścisk dłoni i dobra koordynacja ruchów. Wymienić tu można (w kolejności alfabetycznej, by żadnej dyscypliny nie wyróżniać): badminton, baseball, fitness, gimnastykę, golf, hokej, jazdę konną, judo, kajakarstwo, karate, karting, kolarstwo, koszykówkę, kręgle, kulturystykę, lotniarstwo, łucznictwo, narciarstwo (również wodne), piłkę ręczną, pływanie, rugby, rzutki, siatkówkę, sporty motorowe, squasha, strzelectwo, surfing, szermierkę, taekwondo, tenis (ziemny i stołowy), triathlon, windsurfing, wioślarstwo, wspinaczkę, zapasy czy żeglarstwo. A to raczej to nie wszystko! Ćwiczenia z Powerballem to również świetna zabawa, która szybko wciąga - zwolennicy porównują to do pozytywnego uzależnienia.

Trening z PowerBallem, oprócz wzmacniania mięśni ręki, pobudzają również cyrkulację krwi i wzmacniają więzadła. Dlatego można po niego sięgać, by zredukować skutki kontuzji sportowych. Korzyść odniosą też osoby narażone na chroniczne przeciążenie mięśni i ścięgien, będące skutkiem długotrwałego powtarzania jednakowych czynności. Spowodowane tym urazy - m.in. zespół cieśni nadgarstka, tzw. łokieć tenisisty i "łokieć golfisty" - są częste nie tylko wśród sportowców, ale też ludzi dużo piszących na komputerowej klawiaturze.

Prosty lub wypasiony

Istnieje kilka rodzajów PowerBalla, m.in. takie, które w trakcie obrotów produkują coraz głośniejsze dźwięki lub świecą (pobierają na to część powstającej podczas obrotów energii), są i takie wyposażone w mierniki prędkości. Wszystkie modele, zarówno te najtańsze, jak i z "wodotryskiem", ćwiczą mięśnie ręki równie dobrze.

Ogromnym plusem jest to, że PowerBalla można używać praktycznie wszędzie: jest bowiem tak mały, że zmieści się nawet w kieszeni luźniejszych spodni.

Pokonasz mistrza?

Oficjalny rekord świata, gdy chodzi o maksymalną prędkość obrotową uzyskana na PowerBallu, wynosi 16 553 obrotów na minutę, a ustanowił go Grek Akis Kritsinelis. Osiągnął on również rekordową jak dotąd liczbę 20 082 obrotów osiągniętych w ciągu 90 sekund, a także maksymalną prędkość obrotową PowerBalla w wwersji wykonanej w całości z metalu. Wielu graczy na całym świecie bezskutecznie próbuje prześcignąć mistrza...

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA