Nie łudź się, napięcie mięśni nie wystarczy

Trening izometryczny, czyli napinanie mięśni bez wykonywania żadnego ruchu to kiepski pomysł na kształtowanie muskulatury, albo ujędrnianie ciała.

Ćwiczenia izometryczne polegają na napinaniu i rozluźnianiu konkretnego mięśnia lub grupy mięśniowej. W czasie takiego napięcia mięśnie nie skracają swojej długości, ani nie wywołują żadnego ruchu w stawach. Tego rodzaju trening nie rozwijają w znaczący sposób siły mięśni, ale może pomóc w zachowaniu jej na przyzwoitym poziomie. Z tego względu często stosowane są w rehabilitacji.

Ćwiczenia izometryczne wykonuje się zwykle imitując ruchy pociągania lub popychania (np. ściany) albo trzymając np. hantlę w zgiętej w łokciu ręce. Ponieważ wykonuje się je w pozycji statycznej, wzmacniają mięśnie, które tylko w tej konkretnej pozycji będą silniej działać. Dlatego aby poprawiać siłę mięśni w różnych pozycjach, trzeba by także w różnych pozycjach napinać mięśnie. tego rodzaju ćwiczenia nie kształtują ani szybkości, ani sprawności ogólnej. Ponieważ w trakcie izometrycznego skurczu krew z utrudnieniem krąży w napiętym mięśniu, wytrzymałość tegoż mięśnia może wręcz się obniżać. Z tego względu trening izometryczny jest polecany jako początkowa faza treningu rehabilitacyjnego.

Ćwiczenia izometryczne mogą być pomocne, jako pierwszy etap rehabilitacji po kontuzji, albo jako ćwiczenia dla osób dotkniętych chorobami stawów, czyli wtedy, gdy ruch wywołuje ból stawu. Na przykład w przypadku kontuzji stożka rotatorów (kontuzja okolicy barku), terapeuci zalecają izometryczne napinanie mięśni okalających bark, aby zachować ich siłę.

Trening izometryczny nie jest polecany osobom cierpiącym na podwyższone ciśnienie krwi lub choroby serca. Badania naukowe wykazały, że tego rodzaju ćwiczenia mogą w znaczący sposób podnosić ciśnienie krwi.

Więcej o:
Copyright © Agora SA