Skolioza. Skrzywienie kręgosłupa, które warto leczyć

O skoliozie słyszał z pewnością każdy, a wielu z nas musi zmagać się z tym schorzeniem. Czym jest skolioza? Co ją powoduje? Co robić, by zmniejszyć efekty jej występowania?

Co to skolioza?

Najogólniej skolioza jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa. W rzeczywistości jednak definicja ta nie obrazuje w pełni zakresu tego schorzenia. Skolioza jest bowiem skrzywieniem trójpłaszczyznowym. Oznacza to, że nie obejmuje jedynie płaszczyzny czołowej, w której występuje skrzywienie boczne, ale także płaszczyzny poziomą oraz strzałkową. Jednak skrzywienie w tych płaszczyznach nie musi oznaczać skoliozy. Schorzenie to jest diagnozowane wówczas, gdy nastąpi 10% odchylenia od normy w płaszczyźnie czołowej. Nieznaczne odchylenia nie zawsze wymagają leczenia, zwykle nie mają one wpływu na wygląd ani samo funkcjonowanie.

Od czego może się pojawić?

Już przed laty przyjęło się, że skolioza jest efektem nieprawidłowej postawy i ogólnych jej zaniedbań przez pacjenta. Lekarze jednak twierdzą, że zaniedbania nie są jedyną przyczyną wystąpienia skoliozy i schorzenie to ma głębsze podłoże. Jedną z domniemanych przyczyn skoliozy jest defekt kostny. Występuje on np. gdy nie wykształcił się cały kręg, a jedynie jego połowa. Kolejnym powodem pojawienia się skoliozy może być nierównomierne napięcie mięśni przy kręgosłupie. Jednak żadna z tych hipotez nie została do tej pory potwierdzona. Niezaprzeczalnie jest to, że nieprawidłowa postawa ma wpływ na stan kręgosłupa. Jednak w przypadku skoliozy nie jest to jedyny czynnik. Badania nad podłożem choroby wciąż trwają, choć jego wykrycie jest bardzo trudne. Przez to dość trudno zapobiegać skoliozie. Jednak warto podejmować wszystkie kroki, które są w stanie pomóc zachować zdrowy kręgosłup: proste siedzenie, chodzenie z wyprostowanymi plecami i uniesioną głową, rezygnacja z noszenia toreb na jednym ramieniu i aktywność fizyczna, dzięki której wzmocnimy mięśnie przykręgosłupowe. Ważne jest wczesne wykrycie choroby. Pomogą w tym regularne badania. Dzięki nim istnieje możliwość zniwelowania jej objawów, a nawet całkowitego wykluczenia skoliozy.

Zobacz: Oliwa z oliwek i jej drogocenne właściwości zdrowotne

Sprawdź: 25 produktów, które ułatwią odchudzanie

Leczenie

Przy wczesnym wykryciu schorzenia można leczyć skoliozę metodą gorsetową. Jednak jest to możliwe w tylko w przypadku i młodych osób - u dorosłych, którzy mają w pełni wykształcone kości gorset może nie przynieść skutku. Niestety gorset nie daje stuprocentowych szans na wyleczenie choroby. Nie zapewni on nawet, że choroba nie będzie ulegać pogłębieniu. Jego noszenie może za to znacznie spowolnić postęp choroby. Nie jest to przyjemna metoda leczenia, ponieważ gorset należy nosić dwadzieścia godzin na dobę. Gorsetu nie traktuje się dziś jako ostateczność - młodzi ludzie mogą odczuwać duży dyskomfort przez jego noszenie, głównie dlatego, że zawsze będzie on widoczny. Jeśli mimo noszenia gorsetu choroba pogłębia się lekarze rezygnują z tej metody i decydują się na leczenie operacyjne. Taki sposób korekcji skoliozy jest o wiele bardziej skuteczny. Tego typu operacje są dziś wykonywane bardzo często, przez co udało się zminimalizować powikłania i uważane są za bezpieczne. Pobyt w szpitalu powinien trwać przynajmniej tydzień, a powrót do codziennych obowiązków może nastąpić 3 -4 tygodnie po operacji. Leczenie operacyjne to jedyna metoda, która może przywrócić pacjenta do prawidłowego funkcjonowania i całkowicie zniwelować objawy skoliozy.

Skolioza pozostaje chorobą nie do końca zbadaną mimo wielu prób. Jednak kontrolne badania i obserwacja postępów choroby mogą przyczynić się do wykluczenia jej objawów. Oczywiście warto dbać o kręgosłup i prawidłową postawę. Co prawda nie wiadomo czy przyczyni się to do zniwelowania skoliozy, ale z pewnością wykluczy inne wady kręgosłupa.

Zobacz: Co jeść, aby wzmacniać odporność?

Więcej o:
Copyright © Agora SA