Martwy ciąg. Fakty i mity, o których mogłeś nie wiedzieć

Martwy ciąg to bardzo skuteczne ćwiczenie na mięśnie ud i pośladków, które daje szybkie efekty. Warto więc nauczyć się prawidłowej techniki jego wykonywania. Trener osobisty Michał Kaczmarek z Intelligent Fitness opowiada o korzyściach i mitach martwego ciągu.

Spytaliśmy trenera osobistego i licencjonowanego fizjoterapeutę, Michała Kaczmarka z Projektu Intelligent Fitness o ciekawostkach dotyczących martwego ciągu.

Odwiedź stronę Intelligent Fitness

Polub profil Intelligent Fitness na Faceboooku

Martwy ciąg, podstawowe informacje

Martwy ciąg to ćwiczenie polegające na podniesieniu ciężaru z punktu A do punktu B, czyli wysokości naszych bioder. Angażuje przy tym wszystkie mięśnie tylnie, nasze nogi, plecy, ramiona, mięśnie przedramion. Dzięki tak dużej liczbie mięśni pracujących podczas jego wykonania, możemy podnosić duże obciążenia.

Martwy ciąg w sporcie wykorzystywany jest do budowy siły i mocy, a w kulturystyce traktowany jako jedno z bazowych ćwiczeń do rozbudowy masy mięśniowej. Zaliczany jest również do ruchów, które wykonujemy podczas czynności dnia codziennego.

Umiejętne opanowanie tego ćwiczenia wspomaga umiejętność kontroli zgięcia i wyprostu kręgosłupa, która jest uważana za kluczową przy redukcji bólu, oraz obciążeń zbieranych przez odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Upraszczając można powiedzieć, że martwy ciąg uczy nas jak podnosić przedmioty z ziemi nie narażając się na zbytnie przeciążenia kręgosłupa. Mimo swoich zalet, ćwiczenie to wśród niektórych osób cieszy się złą sławą. Obwiniane jest o ból pleców i niszczenie kręgosłupa.

3 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o martwym ciągu:

Wbrew powszechnym mitom o jego szkodliwości, jest ćwiczeniem, które poprawnie wykonane wzmacnia nasz kręgosłup.

Potwierdzają to badania Larsa Bergluna , które pokazały, że odpowiednia technika aktywuje i wzmacnia pośladki - na ogół słabe u osób z bólem odcinka lędźwiowego. Wykazały one również, że prawidłowo wykonany martwy ciąg zmniejsza dolegliwości bólowe i poprawia sprawność osób, które wcześniej odczuwały umiarkowany ból pleców (nie miały bardzo dużych zmian chorobowych stawów).

Martwy ciąg wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa w większym stopniu niż niektóre ćwiczenia na niestabilnym podłożu

Co więcej - nie wymaga specjalistycznego sprzętu.

Można więc powiedzieć że jest prosty i skuteczny.

Nawet gdy jest wykonywany niepoprawnie (czego nie polecam) obciąża Twój kręgosłup w podobnym stopniu jak czynność dominująca w życiu większości ludzi

Mowa tu o siedzeniu w pozycji zgarbionej. Koniecznie spójrz jak siedzisz!

Dlatego w celu zniwelowania obciążeń, jakie zbiera kręgosłup, skoncentrowałbym się na zapewnieniu sobie ergonomicznego stanowiska pracy, doborze odpowiednich ćwiczeń profilaktycznych oraz odpowiedniej technice podczas każdego ćwiczenia.

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo

Partner - materiał

zobacz wybrane produkty

Więcej o:
Copyright © Agora SA