Szóstka Weidera - na czym polega? Czy te ćwiczenia działają? Zobacz wypowiedzi specjalistów

Każdy, kto choć raz wypróbował aerobiczną 6 Weidera wie, jak jest skuteczna. Często pojawia się jednak pytanie: czy efekt wart jest takiego wysiłku? A może takie same rezultaty da się osiągnąć robiąc zwykłe brzuszki?

Katarzyna Bigos wyjaśnia, na czym polega Aerobiczna 6 Weidera , co sądzą o niej trenerzy i jak ćwiczyć, żeby osiągnąć płaski brzuch.

Szóstka Wiedera - ćwiczenia dla szybkiego osiągnięcia celu

Szczupły, płaski brzuch bez tłuszczyku to nasze marzenie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni czują się z nim znacznie bardziej pewni siebie. Wyrzeźbiony brzuch jest według współczesnych kanonów piękna atrakcyjny i większość z nas nie ma co do tego wątpliwości. Każdy, kto podjął walkę o zachowanie go w wymarzonym kształcie doskonale wie, jak trudne jest to zadanie i jak niezwykle istotne jest wybranie odpowiedniego zestawu ćwiczeń i diety. Nie każda forma aktywności fizycznej, czy program żywieniowy jest skuteczny i pozytywnie zadziała na rzeźbę brzucha.

Tymi ćwiczeniami wzmocnisz brzuch nie obciążając kręgosłupa

6 Weidera dobrze rzeźbi wszystkie partie mięśni brzucha6 Weidera dobrze rzeźbi wszystkie partie mięśni brzucha Fotolia Fotolia

Aerobiczna 6 Weidera - ćwiczenia na płaski brzuch

Zobacz wideo

Można, by rzec - sukces gwarantowany i większość artykułów na ten temat tak właśnie opisuje działanie "szóstki". Czytamy i słyszymy: "gwarantowana nagroda za wytrwałość warta jest włożonego wysiłku". Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że wykonywanie Aerobicznej 6 Weidera wymaga naprawdę wyjątkowej systematyczności, dokładności i konsekwencji. Łączny czas wykonywania pojedynczego treningu to około 25 minut, a liczba powtórzeń zwiększa się w każdym tygodniu.

Znamy najskuteczniejsze ćwiczenie na mięśnie brzucha. Robiłaś je kiedyś?

Na wielu forach oraz portalach internetowych pisze się o magicznych skutkach Aerobicznej 6 Weidera. Brak tam opinii trenerów, którzy przestrzegają, że dla osób, które nigdy wcześniej nie ćwiczyły mięśni brzucha, wykonanie całego cyklu jest bardzo trudne, zwłaszcza w końcowych fazach, gdzie trzeba wykonać ponad 400 powtórzeń. Błędy techniczne i zbyt mała siła mięśni skutkują pogorszeniem techniki ćwiczeń, co może powodować zbyt duże obciążenie kręgosłupa oraz mięśni karku.

Brzuch - ćwiczenia. 6 WeideraBrzuch - ćwiczenia. 6 Weidera Fotolia Fotolia

Szóstka Weidera - ćwiczenia w opinii trenerów

Mikołaj Kaczor, trener w jednej z warszawskich siłowni, mówi: "Weider to dobre ćwiczenia, ale tylko pod warunkiem, że są robione poprawnie pod względem technicznym. Efekty są zauważalne, bo program obejmuje ćwiczenia, które angażują różne partie mięśni brzucha. Dla osób, które regularnie trenują, mają wystarczająco dużo samozaparcia i siły - polecam Aerobiczną 6 Weidera. Jednak początkującym proponowałbym inne zastawy ćwiczeń, które wykonywane systematycznie i w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami kardio dadzą podobny efekt, ale znacznie mniejszym kosztem".

Kamil Lipiec, który pracuje jako trener od 10 lat w jednej z lubelskich siłowni uważa, że 6 Weidera nie jest czymś wyjątkowym: "Myślę, że program służy bardziej do sprawdzenia wytrzymałości naszej psychiki. Wysiłek nie jest współmierny do osiąganych korzyści, ale to moja opinia. Wiem, że wiele osób jej nie podziela. Większość znanych mi trenujących nigdy nie wytrwała do końca. Ludzie poddawali się mniej więcej w połowie. Jestem przekonany, że innym zestawem ćwiczeń, również angażującym wszystkie partie mięśni brzucha, można uzyskać porównywalne efekty, a sam trening można zmieniać, urozmaicać, dzięki czemu będzie mniej monotonny i nie tak bardzo wyczerpujący."

 

Szóstka Weidera - ćwiczenia działają pod warunkiem, że są wykonywane regularnie

Wciąż wydaje się jednak, że ten zestaw ćwiczeń ma więcej zwolenników niż przeciwników. Dotyczy to zwłaszcza osób, które program ukończyły (prawdopodobnie większości próbujących nie udało się tego dokonać). Podsumowując, można powiedzieć, że Aerobiczna 6 Weidera rzeczywiście działa, aczkolwiek jest odrobinę przereklamowana. To program opracowany tak, by rzeźbić i wyraźnie wzmacniać mięśnie brzucha. Faktycznie wyrabiamy w sobie wytrwałość i kondycję, ale efekty będą widoczne pod warunkiem, że ćwiczenia będą wykonywane systematycznie i prawidłowo. Niestety dojście do 42 dnia wymaga ogromnego samozaparcia, dyscypliny i wytrwałości. Nie ukrywajmy jednak, że program jest trudny do wykonania w całości, a aby osiągnąć porównywalne efekty możemy zdecydować się na inne, bardziej urozmaicone zestawy ćwiczeń. Niezależnie od tego, na co się decydujemy - zawsze warto pamiętać o rozgrzewce przed i rozciąganiu mięśni po ćwiczeniach.

Rób te 4 rzeczy żeby pozbyć się oponki na brzuchu raz na zawsze!

6 Weidera to zestaw ćwiczeń dla najbardziej wytrwałych6 Weidera to zestaw ćwiczeń dla najbardziej wytrwałych Fotolia Fotolia

Ćwiczenia Weidera - harmonogram

Ćwiczenie 1: Kładziemy się na plecach, z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia. Unosimy klatkę piersiową, zginając kręgosłup do przodu w części piersiowej (część lędźwiowa pozostaje prosta na podłożu), jednocześnie podnosząc jedną nogę (ugiętą pod kątem 90 stopni).

W pozycji uniesionej klatki i nogi, przytrzymujemy lekko kolano dłońmi z obu stron. Jest to pozycja maksymalnego napięcia, którą utrzymujemy, przez 2-3 sek. Następnie wykonujemy szybkie przejście do leżenia początkowego i powtarzamy ćwiczenie do drugiej nogi, co daje nam pełne jedno powtórzenie.

Ćwiczenie 2: Wykonujemy je analogicznie do pierwszego, z tą różnicą, że obie nogi unosimy równocześnie.

Ćwiczenie 3: Wykonujemy je analogicznie do pierwszego, z tą różnicą, że ręce nie leżą w pozycji początkowej na podłożu wzdłuż tułowia, lecz są splecione na karku.

Ćwiczenie 4: Jest połączeniem ćwiczeń drugiego i trzeciego. Podnosimy w nim obie nogi jednocześnie, trzymając ręce splecione na karku.

Ćwiczenie 5: Unosimy klatkę piersiową, trzymając ręce zaplecione na karku (podobnie jak w ćwiczeniu trzecim). Następnie podnosimy i opuszczamy nogi, podobnie jak w ćwiczeniu trzecim, z tym że robimy to bardzo szybko, około 6 razy i nie kładziemy nóg na ziemię (przypomina to klasyczny rowerek).

Plan na dolną część brzucha. Płaski brzuch w 30 dni

Ćwiczenie 6: Wykonujemy je analogicznie do ćwiczenia drugiego, z tą tylko różnicą, że nie zginamy nóg w kolanach, lecz unosimy je wyprostowane.

1 dzień: jedna seria po 6 powtórzeń dla każdego ćwiczenia

2 i 3 dzień: dwie serie po 6 powtórzeń dla każdego ćwiczenia

4-6 dzień: trzy serie po 6 powtórzeń dla każdego ćwiczenia

7-10 dzień: trzy serie po 8 powtórzeń dla każdego ćwiczenia

11-14 dzień: trzy serie po 10 powtórzeń dla każdego ćwiczenia

15-18 dzień: trzy serie po 12 powtórzeń dla każdego ćwiczenia

19-22 dzień: trzy serie po 14 powtórzeń dla każdego ćwiczenia

23-26 dzień: trzy serie po 16 powtórzeń dla każdego ćwiczenia

27-30 dzień: trzy serie po 18 powtórzeń dla każdego ćwiczenia

31-34 dzień: trzy serie po 20 powtórzeń dla każdego ćwiczenia

35-38 dzień: trzy serie po 22 powtórzeń dla każdego ćwiczenia

39-42 dzień: trzy serie po 24 powtórzeń dla każdego ćwiczenia

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA