Joga - jaki rodzaj zajęć wybrać?

Vinyasa, Iyengar, Ashtanga, Kundalini, joga w życiu codziennym, joga hormonalna, joga twarzy - szkoły jogi oferują wiele stylów praktyki, ale wybór spośród obco brzmiących nazw może być dla początkujących problemem. Dlatego Katarzyna Bem, nauczycielka jogi (namastejoga.pl) wyjaśnia na czym polega, każdy z tych rodzajów jogi.

Każda z wymienionych odmian jogi to Hatha Joga, czyli praktyka kładąca nacisk przede wszystkim na fizyczny aspekt, czyli ćwiczenie asan (pozycji jogicznych). W niektórych tradycjach już na wstępie pojawia się pierwiastek duchowy lub wyraźnie zaznaczona jest praca z oddechem, inne skupiają się na precyzji w ustawianiu asan. Zanim podejmiemy decyzję, co nam najbardziej odpowiada, warto spróbować jogi w kilku miejscach, pod okiem doświadczonych nauczycieli różnych tradycji. Przewodnik po najpopularniejszych stylach jogi pomoże wybrać odpowiednią praktykę.

ZOBACZ TEŻ: JOGA DLA POCZĄTKUJĄCYCH - 11 PORAD, JAK ZACZĄĆ ĆWICZYĆ

Asthanga Joga

Dynamiczna, intensywna joga, która silnie oczyszcza ciało i umysł z toksyn oraz spektakularnie wzmacnia i kształtuje sylwetkę. Wywodzi się Mysore w południowych Indiach, została stworzona przez K. Pattabhi Jois'a i jest jedną z najbardziej wymagających fizycznie odmian jogi, która obecnie cieszy się coraz większą popularnością na Zachodzie. Nacisk w tej odmianie jogi kładzie się na połączenie specyficznego oddechu z ruchem, pracę z energią w ciele poprzez uaktywnienie zamków energetycznych oraz koncentrację uwagi na specjalnych punktach dristi. W asanach zostaje się na 5 oddechów, a kolejność wykonywania pozycji jogi jest niezmienna. Tradycyjnie tempo oddechu wyznacza tempo wykonania sekwencji. Ten styl wybierają najczęściej osoby młodsze, zdrowe, w dobrej kondycji fizycznej, ale Ashtanga daje także możliwość stopniowego wdrażania się do praktyki.

Vinyasa Joga

Jest dynamicznym stylem jogi, inspirowanym Ashtangą jednak nie tak intensywnym i rygorystycznym. Połączenie oddechu z ruchem oraz praca z intencją jest charakterystyczna dla tej praktyki. W efekcie tworzy się pełna gracji sekwencja pozycji jogi, z których każda poprzedzająca przygotowuje do wykonania następnej. W stylu Vinyasa nie ma jednej obowiązującej sekwencji asan. Pozycje mogą się zmieniać w zależności od potrzeb, oczekiwań i stopnia zaawansowania osób praktykujących. Vinyasa efektywnie uelastycznia, oczyszcza i wzmacnia ciało oraz wspaniale odpręża i relaksuje umysł. Sekwencja ta na poziomie mentalnym buduje pewność siebie, wytrwałość, uważność i cierpliwość. Praktyka odpowiednia w zasadzie dla większości osób, z wyjątkiem osób z poważnymi problemami kręgosłupa i dużymi ograniczeniami ruchowymi. Początkującym zaleca się Vinyasę łagodną.

Sivananda Joga

Fundamenty Sivanady tworzy 5 prostych zasad długiego i zdrowego życia. Są to: właściwy relaks, właściwe ćwiczenia (asany), właściwe oddychanie (prana jama), właściwa dieta, pozytywne myślenie i medytacja . Metoda ta została stworzona przez wybitnego humanistę, lekarza Swamiego Sivanandę, a spopularyzowana na świecie przez jego ucznia Swamiego Vishnu Devanandę. W tej odmianie jogi bardzo szybko wprowadza się proste techniki oddechowe, medytacyjne i relaksacyjne i od początku duży nacisk kładzie się na filozoficzne przesłanie jogi jako ścieżki rozwoju opartej na braku przemocy, tolerancji i akceptacji. Klasyczna sesja Sivanandy jogi trwa 90 minut. Rozpoczyna się zawsze relaksem, po nim następują ćwiczenia oddechowe, potem ćwiczy się sekwencje Powitań Słońca, a po nich wykonuje się 12 asan w niezmiennej kolejności. Na zakończenie praktyki nauczyciel prowadzi długi relaks. Sekwencja Sivanady jest łagodna i bezpieczna, ale przy poważnych problemach z kręgosłupem nie powinno się jej praktykować, chyba że otrzyma się od nauczyciela indywidualne wskazówki.

JAK ZRELAKSOWAĆ SIĘ W PRACY? ĆWICZ JOGĘ!

Iyengar Joga

Ta odmiana jogi wywodzi się od słynnego nauczyciela B.K.S. Iyengara z miasta Puna na północy Indii. Praca z ciałem wydaje się być tu statyczna, ze względu na długi czas przebywania w pozycjach, jednak wewnętrzna dynamika pracy w asanach jest ogromna. W tej odmianie dużą wagę przykłada się do precyzji ustawień ciała w poszczególnych ćwiczeniach. Charakterystyczne jest też użycie przyrządów takich jak: wałki, klocki, paski, krzesła, koce, liny i drabinki. Dzięki tym przyborom oraz naciskowi na poprawne ustawienia ciała jest o joga bardzo odpowiednia na początek i dla osób z ograniczeniami zakresu ruchu, znakomita przy rehabilitacji i profilaktyce schorzeń kręgosłupa. Poprawia elastyczność, wzmacnia ciało i układ kostny, wszechstronnie oddziałuje na polepszenie pracy narządów wewnętrznych. Często w ramach tej metody odpowiednio wyszkoleni nauczyciele prowadzą zajęcia Jogi dla kręgosłupa.

Kundalini Joga

Praktyka, której celem jest obudzenie energii Kundalini u podstawy kręgosłupa w dolnej czakrze i stopniowej jej kierowanie do góry, do wyższych czakr w celu osiągnięcia wyższego stanu świadomości. Według mistrza tej metody Yogi Bhajan'a pobudzona i podniesiona energia Kundalini manifestuje się w człowieku poprzez uniwersalną miłość, prawdę i twórczą inteligencję. Na zajęciach praktykuje się specjalne zestawy ćwiczeń, oddechy, zamki energetyczne, mudry, śpiewanie mantr i medytacje. Praktyka dla osób, które w jodze szukają czegoś zdecydowanie więcej niż praca z ciałem fizycznym, choć na planie fizycznym zdecydowanie wzmacnia i oczyszcza organizm.

W ramach podstawowych systemów jogi (a także obok nich) pojawiają się praktyki wyspecjalizowane, łączące w sobie różnorodne techniki skierowane na konkretne problemy czy zagadnienia na przykład:

Joga Hormonalna

Naturalna terapia przeznaczona dla kobiet powyżej 35 roku życia wykorzystująca ćwiczenia jogi, specyficzny oddech, koncentrację i relaksację, dzięki której można wznowić produkcję żeńskich hormonów . Joga Hormonalna jest wskazana dla wszystkich kobiet szczególnie w wieku 35+, kiedy produkcja estrogenu naturalnie się obniża. Stanowi profilaktykę menopauzy i skuteczną terapię łagodzącą jej przebieg. Joga Hormonalna pomaga także w leczeniu niepłodności i innych zaburzeń hormonalnych niezależnie od wieku. Ćwiczenia jogi hormonalnej oddziałują na całe ciało, ale w szczególności na: jajniki, przysadkę, tarczycę oraz nadnercza.

Joga twarzy

ZOBACZ TEŻ: JOGA TWARZY - 6 SPOSOBÓW NA MŁODSZY WYGLĄD

Ta praktyka to połączenie technik czerpiących z jogi i ajurwedy, mające na celu przywrócenie skórze twarzy blasku, poprawienie krążenia krwi, rewitalizację, eliminację toksyn, wygładzenie i profilaktykę zmarszczek. Łączy specjalnie dobrane techniki oddechowe, ćwiczenia twarzy, automasaż i sekwencję asan, która służy urodzie. Dzięki odpowiednim technikom relaksacyjnym i oddechowym twarz łagodnieje, znika z niej stres i napięcie. Gimnastyka mięśni twarzy to zestaw ćwiczeń obejmujący wszystkie "problematyczne" partie tj.: czoło, oczy, policzki, usta, podbródek i szyję. Automasaż odpręża mięśnie, poprawia krążenie krwi, usuwa zmęczenie i stres. Regularna praktyka poprawia napięcie i ukrwienie skóry twarzy i stanowi skuteczną profilaktykę przeciwko starzeniu.

Joga dla kręgosłupa w systemie Jogi w Życiu Codziennym

Jest to program ćwiczeń przeciwko bólom pleców, opracowany na podstawie wieloletniej współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy autorem systemu Joga w życiu codziennym, Paramhans Swami Maheshwaranandą, a zachodnimi lekarzami i fizjoterapeutami. Jest on cennym połączeniem wiedzy zachodniej z wiedzą i mądrością wschodu. Stopniowy system relaksacji, oddychania i ćwiczeń fizycznych jest pomocnym programem dla ludzi z bolącymi stawami , czy mięśniową nierównowagą spowodowaną przeciążeniem. Ćwiczenia systematycznie rozwijają mięśnie całego ciała, stosując relaksację, ruch oraz rozciąganie w zatrzymanych pozycjach. Praktyka asan dostarcza niezbędny zakres ruchów potrzebny do utrzymania dobrego zdrowia mięśni, wiązadeł, chrząstek i stawów, co jest istotne do sprawnego ich funkcjonowania.

Joga - który rodzaj wybrać?

Zanim rozpoczniemy naszą przygodę z jogą pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, słuchajmy własnego ciała, szanujmy własne ograniczenia, zdefiniujmy własne potrzeby. Zastanówmy się czy szukamy w jodze relaksu czy intensywnego wysiłku? Czy mamy zdrowe ciało czy ograniczają nas problemy zdrowotne? Czy oczekujemy duchowości czy też joga interesuje nas wyłącznie jako system ćwiczeń fizycznych ? Bez względu na nasz wybór dobrze wiedzieć, że każda odmiana praktyki ma jeden cel, a jest nim zdrowe ciało i spokojny umysł.

Artykuł przygotowała nauczycielka jogi Katarzyna Bem, www.namastejoga.p l

Więcej o:
Copyright © Agora SA