Jak zacząć ćwiczyć po przerwie? Oto kilka rad, dzięki którym powrót do treningów będzie lekki i przyjemny

Najpierw święta, potem Sylwester i kilka imprez karnawałowych. Teraz pora w końcu wrócić do formy i pozbyć się dodatkowych centymetrów w talii. Podpowiadamy jak to zrobić, żeby aktywność fizyczna znów zagościła u ciebie na dobre.

Jak zacząć ćwiczyć - na początek nie testuj nowości

Co zrobić, żeby powrót do formy nie kojarzył się z czymś nieprzyjemnym, a wręcz niewykonalnym? Liczy się przede wszystkim nastawienie. Dlatego nie porywaj się z motyką na słońce i nie zaczynaj testować nowych treningów. To nie jest najlepszy czas, żeby umawiać się z trenerem personalnym , jeśli nigdy wcześniej z kimś takim nie ćwiczyłaś. Nie idź na zumbę, jeśli nie lubisz tańca, ale chciałaś zobaczyć dlaczego koleżanki z pracy nie przestają o niej mówić. Lubisz bieganie na zewnątrz? Najmilej wspominasz pilates z koleżankami? Zacznij od tego, co zawsze sprawiało ci największą frajdę, a zobaczysz, że powrót do aktywności pójdzie jak z płatka!

Zacznij powoli i spokojnie

Wracamy po przerwie świątecznej, podczas której co prawda trochę spacerowaliśmy, poszliśmy raz na basen czy wyszliśmy pobiegać. Potem idziemy na siłownię i od razu bierzemy się za plan treningowy sprzed wyjazdu. Ciężko? Pewnie, że tak! W końcu mieliśmy przerwę. Żeby obyło się bez kontuzji i zakwasów, które unieruchomią nas na kilka kolejnych dni, zacznijmy nieco lżej, mniej intensywnie, rzadziej. Jeśli do tej pory trenowaliśmy 4 razy w tygodniu, zacznijmy od 2. Warto zmniejszyć obciążenie, liczbę serii czy po prostu nieco zmodyfikować charakter treningu.

Trening kardio to dobry pomysł na początek?

Myślisz, że najsensowniej będzie na początku postawić wyłącznie na kardio ? Niekoniecznie. - Jest wiele sposobów na powrót do formy po wakacjach. Każdy organizm jest inny, każdy potrzebuje indywidualnie dobranych metod treningowych - mówi Marcin Fridrich, trener personalny. - Zarówno trening kardio jak i trening siłowy niesie wiele korzyści. Trening kardio dostarczy nam wiele pozytywów w obrębie kształtowania cechy motorycznej, jaką jest wytrzymałość sercowo-naczyniowa oraz oddechowa, a dobrze dobrany trening siłowy pozwoli ukształtować sylwetkę. Jeżeli możecie sobie pozwolić na zasięgnięcie porady trenera personalnego, pojedynczej konsultacji, bądź podjęcia stałej współpracy, zróbcie to. Zaoszczędzicie wiele czasu, który często marnowaliście na nieskuteczne metody, a kolejna z waszych prób dążenia do wymarzonej sylwetki bądź sprawności fizycznej tym razem zakończy się sukcesem.

 

Pilnuj tego, co jesz

- Niestety trening to nie wszystko. Wiele osób żyje w przekonaniu, że jedynie ciężkim treningiem jest w stanie osiągnąć wymarzony cel: pięknie wyrzeźbioną sylwetkę. Oczywiście jest on niezbędny, ale równie ważnym aspektem, a często dużo ważniejszym, jest odżywianie i regeneracja. Im szybciej sobie uświadomicie, jak ogromną rolę odgrywa sposób odżywiania w waszym dążeniu do wymarzonej formy, tym szybciej ją osiągnięcie. Regularność posiłków, indywidualny dobór ilości składników odżywczych w zależności od zapotrzebowania, jakość i odpowiednia pora spożywanych produktów jest to 70% sukcesu w osiąganiu postawionego przez was celu - mówi Marcin Fridrich.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.