Mięśnie głębokie - niezbędne, jeśli chcesz mieć płaski brzuch

Mięśnie głębokie pomogą spełnić twoje marzenia o płaskim brzuchu i widocznym każdym mięśniu. To fundament, który gwarantuje nie tylko płaski brzuch, ale także prostą postawę i mniej kontuzji.

ĆWICZENIA NA MIĘŚNIE GŁĘBOKIE - ZOBACZ!

Mięśnie głębokie to fundament

- Aby budynek został solidnie zbudowany, musi posiadać mocne fundamenty. Takim fundamentem dla naszego ciała są odpowiednio rozwinięte mięśnie głębokie. Co oznacza odpowiednio rozwinięte? Jak każdy mięsień, aby funkcjonował w pożądany sposób, tak i mięśnie głębokie muszą posiadać odpowiednią siłę, elastyczność oraz to, co jest tu bardzo ważne: wysoką reaktywność na bodźce zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne (tak zwane czucie głębokie, czyli propriorecepcja) - mówi trener osobisty Paweł Gościcki.

5 błędów w ćwiczeniach na brzuch [ZEBRAŁ EKSPERT]

Mięśnie głębokie - funkcja

- Ponieważ pełnią one funkcję stabilizującą i zabezpieczającą, ważne jest żeby reagowały napięciem lub rozluźnieniem w zależności od ruchów naszego ciała. Jest to ściśle połączone z koordynacją i równowagą, a dzięki temu lepszym czuciem własnego ciała. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z roli i przydatności mięśni głębokich. Myślą, że wyrzeźbiony brzuch to zasługa ćwiczeń na siłowni , ze sprzętem, ale nie zdają sobie sprawy, że najlepszym ciężarem dla nas jest tak naprawdę ciężar naszego ciała - przypomina Gościcki. - Oczywiście w miarę poziomu zaawansowania i wzrostu siły mięśni można dodawać dodatkowy opór zewnętrzny, ale proszę mi wierzyć, jak na początek to nasze ciało może dać nam niezły wycisk poprzez własny ciężar - zapewnia.

Trening core - trening mięśni głębokich

Jak ćwiczyć mięśnie głębokie?

Żeby skutecznie ćwiczyć mięśnie głębokie, warto skupić się na technice i upewnić, że mamy prawidłową postawę.

- Trening głębokich mięśni tułowia opiera się na wyrobieniu poczucia własnego ciała. Jego ułożenia w przestrzeni, utrzymaniu prawidłowej postawy oraz wyrobieniu odpowiednich nawyków ruchowych. Aby te warunki zostały spełnione trzeba nauczyć się napinać te mięśnie, które są aktualnie potrzebne do wykonania danego ruchu. Pomoże w tym trening równowagi i koordynacji (np. na niestabilnym podłożu), w trakcie którego na początku może nieświadomie, ale zaczniemy napinać właśnie potrzebne mięśnie do utrzymania równowagi. Takie treningi zalecałbym jednak przynajmniej na początku wykonywać pod okiem trenera lub instruktora - mówi trener.

Dobrze wyćwiczone mięśnie głębokie zapobiegają kontuzjom

Znaczna liczba osób zaczyna np.: biegać, czy umawiać się na gry zespołowe typu: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, bez odpowiedniego przygotowania swojego organizmu do wysiłku oraz swojego ciała do przeciążeń. Ryzyko kontuzji bez odpowiednio rozwiniętych mięśni głębokich znacznie wzrasta. To tak, jak byśmy na cienkiej choince wieszali coraz więcej bombek i łańcuchów. Tak samo może być z naszym organizmem. Jeżeli nie dostosujemy obciążeń do siły własnych mięśni oraz nie będziemy umieli zachowywać poprawnej postawy podczas wykonywania ćwiczeń, stabilizując nasze ciało (w czym największą rolę odgrywają mięśnie głębokie) to nasza przygoda z aktywnością będzie przynosiła więcej szkód niż pożytku, a efekty treningu nie będą zadowalające - podsumowuje trener.

DESKA (PLAN) ŚWIETNIE ĆWICZY MIĘŚNIE GŁĘBOKIE:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.