Motywacja - jak ją odzyskać na jesień?

Jedno jest pewne: ciemne i szare poranki nie zachęcają nas do wstawania rano. Dodatkowo patrzysz w lustro, a twój brzuch po letnim lenistwie nie wygląda tak bosko, jak przed samym urlopem. Ale to nie powód, żeby się załamywać. To właśnie bodziec, by wziąć się w garść!

Dołącz do nas na Facebooku

Najgorsze są zawsze pierwsze treningi. Nie masz siły, nie jesteś w stanie wykonać całego programu, pamiętasz, z jak dużym obciążeniem dawałeś sobie radę i odechciewa ci się ćwiczyć. Wszyscy przez to czasem przechodzimy. Pora wrócić zebrać siły i walczyć.

Zdrowe jedzenie

Pamiętaj, że jedzenie ma ogromny wpływ na twoje samopoczucie. Jeśli dostarczasz swojemu organizmowi produkty o dużej zawartości cukru i o wysokim indeksie glikemicznym (białe pieczywo, makaron, ciastka ryżowe, słodycze), to w bardzo szybkim tempie podnosisz poziom glukozy we krwi. Wówczas wydziela się insulina, która sprawia, że po szybkim strzale energii zaczniesz być zmęczony i ospały. Dlatego często po obiedzie czujemy się tak, jakbyśmy chcieli się położyć. Co zrobić? Zasada jest prosta: zmienić dietę na zdrowszą, bardziej pożywną.

- Postaw na chude mięso, ryby, nabiał i warzywa. Do tego warto dorzucić kaszę lub ciemny ryż, jeśli potrzebujesz więcej energii - mówi Greg Smith, trener osobisty z Londynu. - Staraj się unikać łączenia tłuszczu z węglowodanami, bo wtedy będziesz odczuwać zmęczenie - dodaje.

Dlatego od dziś stawiaj na obfite śniadanie: owsianka, jajecznica, omlet, ciemne pieczywo z wędliną i białym serem, na obiad jedz ryby, owoce morza, drób z warzywami, a na kolacje postaw na podobny skład co na obiad, tyle tylko, że mniejszą porcję. Oprócz tego pamiętaj, by wypić minimum 2 litry wody i w razie głodu przekąsić między posiłkami orzechy, jabłko, surową marchew, serek. Staraj się unikać słodkich napojów, nawet świeżo wyciskane soki spożywaj w małej ilości, jeśli nie chcesz za spożyć za dużo cukru.

Powrót do treningów

Zacznij od początku. Jeśli miałeś przerwę, nie porywaj się od razu na ciężki trening: możesz się nabawić kontuzji, która nie tylko skutecznie zniechęci cię do dalszej pracy, ale także na pewien czas uniemożliwi wykonywanie ćwiczeń. Jeśli biegałeś, postaw na nieco krótsze dystanse, na bieżni popraw kondycję treningiem interwałowym. Trening siłowy rozpocznij od programu na całe ciało. Rozgrzej się, daj sobie czas na to, by mięśnie przywykły na nowo do wysiłku. Postaw na trening obiegowy, dużą ilość powtórzeń. Nie dość, że wrócisz do formy, to także zaczniesz spalać tłuszcz. Najlepiej jeśli urozmaicisz swoje treningi: dzięki temu poprawisz swoją kondycje i przygotujesz się do bardziej wytężonej pracy. Nie wiesz jak zacząć? Przeczytaj nasze porady . Jeśli nigdy nie trenowałeś, proponujemy też zacząć od lekkiej formy: szybkie marsze, jazda na rowerze, basen.

Ach śpij kochanie!

Nie ma nic gorszego niż "przerzucanie żelaza na siłowni", kiedy nie spałeś wystarczająco długo. Nawet jeśli się tobie wydaje, że 5 czy 6 godzin snu sprawia wystarcza, spróbuj spać choć godzinę więcej. Kiedy trenujesz, twój organizm potrzebuje czasu na regenerację, a ty siły, by następnego dnia nie zrezygnować!

Znajdź towarzystwo

Bardzo ciężko jest nam się zmotywować, kiedy nikt ze znajomych nie ćwiczy.

- Dla mnie zabójcza była zmiana pracy - opowiada 27-letni Piotr. - W poprzedniej miałem kolegów, z którymi dwa razy w tygodniu graliśmy w piłkę, oprócz tego chodziliśmy czasem na squasha lub basen. Teraz zapisałem się na siłownię, ale chodzę na nią sam. Gdy kończymy pracę, zazwyczaj słyszę: "Chodźmy na piwo, jutro pójdziesz poćwiczyć". No i tak od jednego "piwka" dla towarzystwa się zaczęło. Teraz trzeba będzie wrócić do formy. Na szczęście namówiłem jednego kumpla i zaczęliśmy w zeszłym tygodniu ćwiczyć razem. Gdyby nie to, to chyba nic by z tego nie wyszło - dodaje.

Dlatego, namów kogoś na wspólne treningi i do dzieła!

Więcej o:
Copyright © Agora SA