Łazanki z kapustą i grzybami - danie, które znają wszyscy. Czy można serwować je w wersji fit?

Łazanki z kapustą to nieodłączny element każdej wigilijnej kolacji. Łazanki jemy jako dodatek do zupy lub właśnie wraz z kapustą. To niestety bardzo kaloryczne danie. Czy można przyrządzić je w wersji fit?

Łazanki z kapustą - trochę historii

Łazanki z kapustą - jedni je kochają, inni ich nie cierpią. Wielu kojarzy się jak najgorzej, czyli z niesmacznym jedzeniem na stołówkach szkolnych czy też zakładowych. Dla innych to jednak smak dzieciństwa i świąt Bożego Narodzenia. Nostalgia przeplata się tu więc z niechęcią i… kaloriami

Zanim jednak przyjrzymy się kwestii kalorii i zastanowimy się, jak zrobić łazanki w wersji dietetycznej, musimy poznać kilka szczegółów. Po pierwsze do Polski przywędrowały one z Włoch! Można więc powiedzieć, że to nasze rodzime gnocchi. To dalekie porównanie, ale jednak dość bliskie dla wielu smakoszy łazanek z kapustą. 

Do Polski sprowadziła je królowa Bona, żona króla Zygmunta I Starego. Jej zawdzięczamy naprawdę wiele włoskich produktów i inspiracji. Dzięki niej mamy wiele warzyw, a także makaron.
Łazanki jadamy dziś zazwyczaj z kapustą kiszoną lub świeżą. Praktycznie zawsze z grzybami - najlepiej borowikami. Możliwa jest wersja wegetariańska, jak i mięsna. Zazwyczaj łazanki z kapustą serwujemy w okolicach świąt Bożego Narodzenia, w wielu domach jest to jedno z podstawowych dań wigilijnych, z tego tytułu częściej więc spotykamy wersję postną. 

A same łazanki bardzo często są dodatkiem do zupy grzybowej lub rybnej. Niektórzy nie wyobrażają sobie natomiast Wigilii bez łazanek na słodko! W takim wypadku serwowane są one z makiem. 
O ile łazanki z kapustą można przyrządzić na mnóstwo sposobów, bo jak wiadomo, każdy kucharz ma swoje tajemnice, o tyle warto zastanowić się nad tym, czy można przygotować łazanki z kapustą dietetyczne. 

Łazanki z kapustą dietetyczne - to możliwe?

Kapusta z łazankami o naprawdę ciekawe doświadczenie kulinarne. Niestety w dobie bycia fit, liczenia kalorii, niejedzenia produktów smażonych, z panierką czy sosem, łazanki mogą nie wpisywać się w wiele gustów kulinarnych. Nie oszukujmy się, to mało dietetyczne danie. Zawiera wszystko, czego chcielibyśmy uniknąć w dążeniu do pięknej sylwetki. Czy łazanki z kapustą dietetyczne są więc w ogóle możliwe?
Raczej nie, jeśli chcemy być absolutnie wierni tradycji. Składniki kapusty z łazankami to istna bomba kaloryczna. Danie to zawiera naprawdę wiele tłuszczy zwierzęcych (w wersji mięsnej rzecz jasna). Dodatkowo dodajemy zasmażaną na maśle mąkę, smażoną w głębokim tłuszczu cebulę. Biały, pszenny makaron także nie odejmuj kalorii, a wręcz ich dodaje.
Z tego powodu klasyczne łazanki z kapustą naprawdę trudno przygotować w wersji dietetycznej. Można się jednak pokusić o wariację na temat tego dania. Jak więc zrobić łazanki w wersji dietetycznej?

Łazanki z kapustą fit 

Łazanki z kapustą dietetyczne wcale nie są trudne do przygotowania. Przede wszystkim musimy zrezygnować z zasmażki, kiełbasy, boczki, smażonej cebuli. A jeśli koniecznie chcemy dodać do łazanek z kapustą fit mięso, postawmy na chudą polędwicę albo szynkę. 
Wybieramy oliwę z oliwek zamiast masła, smalcu czy oleju. Podczas siekania kapusty kiszonej postępujemy tak jak przy klasycznym przepisie na łazanki z kapustą kiszoną. Siekamy kiszoną kapustę i gotujemy ją w bardzo małej ilości wody. Co jakiś czas możemy ewentualnie podlewać nieco wody, aby kapusta nie przywierała do garnka. Dodajemy do niej ziele angielskie, liść laurowy, kminek. Wcześniej moczymy suszone grzyby. Kroimy je drobno i dodajemy wraz z wodą do kapusty. Gotujemy kolejnych kilkadziesiąt minut. Dopiero gdy kapusta kiszona będzie miękka, dodajemy do niej ewentualnie mięso. Wcześniej podsmażone.
Łazanki warto zrobić własnoręcznie. Lepiej wykorzystać mąkę razową lub wieloziarnistą niż pszenną. Zawsze to trochę zdrowiej! Skusicie się na zrobienie łazanek w wersji dietetycznej? Czy raczej zostaniecie przy tradycyjnej, tłustej i kalorycznej wersji tego świątecznego dania?

Więcej o:
Copyright © Agora SA